خواص

عرق خارخاسک برای چی خوبه؟

گل خارخاسک

بسیاری از مکمل‌های گیاهی امروزه از گیاهانی تهیه می‌شود که از زمان‌های بسیار قدیم، از آن‌ها به عنوان دارو استفاده می‌شده. یکی از این گیاهان خارخاسَک است که گفته می‌شود دارای انواع خواص از جمله کاهش قند خون و کلسترول، تغییر سطح هورمون‌ها، افزایش عملکرد و میل جنسی و غیره است. ما در این مطلب به خواص عرق خارخاسک می‌پردازیم که درواقع عصاره‌ی این گیاه را در خود دارد. ببینیم عرق خارخاسک برای چی خوبه؟

خارخاسک چیست؟

خارخاسک گیاهی است دارای میوه که پوشیده از خار است. گفته می‌شود این گیاه به عنوان «پنچر کننده» نیز شناخته می‌شود چراکه خارهای آن به قدری تیز است که می‌تواند لاستیک را سوراخ کند. افراد در سرتاسر دنیا از میوه، برگ و ریشه‌ی این گیاه به عنوان دارو استفاده می‌کنند. از جمله خواصی که به خارخاسک نسبت داده می‌شود کمک به درمان درد قفسه سینه، اگزما، تورم پروستات، اختلالات جنسی، ناباروری و بسیاری از موارد دیگر هستند اما هیچ مدرک علمی خوبی برای پشتیبانی از این‌ها در دست نیست.

گیاه خارخاسک

ماده موثره خارخاسک چیست؟

ساپونین‌ها ترکیبات شیمیایی موجود در خارخاسک هستند که تصور می‌شود آن‌ها مسئول خواص سلامتی این گیاه و عرق خارخاسک هستند.

خواص عرق خارخاسک

  1. کمک به کاهش فشار خون

اگرچه افراد اغلب از عرق خارخاسک یا خود گیاه برای تقویت قوای جنسی مردان و افزایش تستوسترون مصرف می‌کنند، این گیاه برای سایر خواص مهم نیز مورد مطالعه قرار گرفته‌است. در یک تحقیق تاثیر مصرف 1000 میلی‌گرم عصاره خارخاسک بر روی 98 زن مبتلا به دیابت نوع 2 بررسی شد. گفته می‌شود این افراد، پس از گذشت سه ماه شاهد کاهش قند خون و کلسترول خون خود بوده‌اند. همچنین مطالعات حیوانی نشان می‌دهند که خارخاسک می‌تواند قند خون را نیز کاهش دهد، از افزایش کلسترول جلوگیری کند و از عروق خونی محافظت به عمل آورد. اگرچه این یافته‌ها بسیار امیدوارکننده هستند، اما تحقیقات بیشتری برای اثبات قطعی آن‌ها مورد نیاز است.

  1. افزایش میل جنسی

گیاه خارخاسک و فرآورده‌های آن از جمله عرق خارخاسک، ممکن است باعث افزایش میلی جنسی شود. برخی محققان دریافتند که وقتی مردانی با میل جنسی پایین روزانه 750 تا 1500 میلی‌گرم خارخاسک مصرف می‌کنند، میل جنسی آن‌ها 79 درصد افزایش می‌یابد. همچنین 67 درصد از زنان با میل جنسی پایین، پس از مصرف 500 تا 1500 میلی‌گرم خارخاسک به مدت 90 روز، تمایل جنسی بیشتری را تجربه کردند. مطالعات دیگر نیز گزارش کرده‌اند که مکمل‌های حاوی عصاره‌ی خارخاسک باعث افزایش میل جنسی، برانگیختگی و رضایت در زنان با میل جنسی کم شده‌است.

مقاله پیشنهادی:  اسفرزه برای چی خوبه؟

اما مطالعات در رابطه با اثرات خارخاسک بر مردان مبتلا به اختلالات نعوظ، نتایج متفاوتی به همراه داشته‌است. برخی تحقیقات نشان‌ می‌دهند که مصرف 800 میلی‌گرم از عصاره این گیاه در روز اثر قابل توجهی بر اختلال عملکرد نعوظ ندارد، این درحالیست که گزارش‌های دیگر بهبود قابل توجهی در نعوظ و رضایت جنسی با 1500 میلی‌گرم خارخاسک را نشان می‌دهند.

با وجود اینکه تحقیقات درباره‌ی خارخاسک امید بخش هستند، برای تائید این اثرات به مطالعات بیشتری احتیاج است. همچنین لازم به ذکر است که این مطالعات بر عصاره‌ی خارخاسک انجام شده‌اند، اما به احتمال زیاد می‌تواند تا حدی در مورد عرق خارخاسک نیز صدق کنند.

 

kharkhasak

قیمت عرق خارخاسک ← عرق خارخاسک فیض

عرق خارخاسک دیگه برای چی خوبه؟

علاوه بر خواص بالقوه‌ی خارخاسک که در بالا ذکر شد، این گیاه ممکن است فواید دیگری از جمله موارد زیر، برای بدن داشته باشد:

  • تعادل مایعات: این گیاه ممکن است به عنوان یک ماده‌ی مدر عمل کرده و تولید ادرار را افزایش دهد.
  • سیستم ایمنی: به نظر می‌رسد که فعالیت سیستم ایمنی در موش‌ها هنگام مصرف مکمل‌های خارخاسک افزایش می‌یابد.
  • مغز: در مطالعات حیوانی انجام شده، خارخاسک دارای اثرات ضد افسردگی بر موش‌ها بوده‌است.
  • التهاب: یک مطالعه‌ی آزمایشگاهی حاکی از اثرات ضد التهابی خارخاسک بوده‌است.
  • تسکین درد:  دوزهای بالای عرق خارخاسک موجب تسکین درد در موش‌ها شده‌است.
  • سرطان: تحقیقات آزمایشگاهی اثرات ضد سرطانی احتمالی گیاه خارخاسک را نشان می‌دهند.

عرق خارخاسک برای چی خوب نیست؟

  1. عرق خارخاسک ترشح تستوسترون را در انسان افزایش نمی‌دهد

یک جستجوی سریع در اینترنت نشان می‌دهد که تبلیغات بسیاری از محصولات ساخته شده از خارخاسک و عرق خارخاسک بر تقویت تستوسترون متمرکز هستند. یک بررسی بر روی نتایج 12 مطالعه در مورد اثرات گیاه خارخاسک در مردان و زنان 14 تا 60 ساله، نشان می‌دهد که فرآورده‌ها و مکمل‌های خارخاسک موجب افزایش تستوسترون نمی‌شوند. محققان همچنین دریافتند که خارخاسک اگرچه میزان تستوسترون را در حیوانات بالا می‌برد، اما معمولا این نتیجه را برای انسان به همراه ندارد.

مقاله پیشنهادی:  روش کاشت بذر ریحان + مراقبت ها

خارخاسک

  1. خارخاسک عملکرد ورزشی را بهبود نمی‌بخشد

افراد فعال ممکن است اغلب از مکمل‌های حاوی خارخاسک برای بهبود عملکرد بدن خود، افزایش ماهیچه یا کاهش چربی استفاده کنند. این ممکن است تا حدی ناشی از این باشد که عرق خارخاسک را افزایش دهنده‌ی تستوسترون می‌دانند، اگرچه همانطور که گفته شد، این ادعا صحت ندارد. در واقع تحقیقات محدودی که بر این موضوع انجام شده‌اند، نشان دهنده‌ی هیچ اثر خاصی در اثر مصرف خارخاسک بر عملکرد ورزشی افراد نبوده‌اند.

مصرف خارخاسک در بارداری

مصرف خارخاسک بدون نظارت پزشک برای زنان باردار ممنوع است و خطر سقط جنین را به همراه دارد.

سخن پایانی

خارخاسک یک گیاه کوچک خاردار با گل‌های زرد است که سالهاست در طب سنتی چینی، هندی و ایرانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گیاه طبیعت سردی دارد و گفته می‌شود خواص متعددی برای سلامتی ارائه می‌دهد. با این وجود، بسیاری از این موارد هنوز از لحاظ علمی ثابت‌شده نیستند و برای روشن شدن اثرات عرق خارخاسک بر بدن انسان، به مطالعات بیشتری احتیاج است. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد مصرف این گیاه و فرآورده‌هایش به کنترل قند خون و کلسترول در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کمک می‌کند. اگرچه خارخاسک تاثیری بر ترشح تستوسترون در انسان ندارد، طبق مطالعات میل جنسی را در زنان و مردان بهبود می‌بخشد. به گفته‌ی کارشناسان مصرف عرق خارخاسک و اجزای گیاه به صورت دمنوش، عموما بی‌خطر است اما بهتر است پیش از مصرف مکمل‌های خارخاسک با پزشک مشورت شود.

نظر شما در این رابطه چیست؟ آیا تجربه‌ی در خصوص مصرف عرق خارخاسک دارید؟ براساس تجربیات شما، خارخاسک برای چی خوبه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.