خواص

طریقه مصرف رازیانه برای لاغری

مصرف رازیانه برای لاغری

رازیانه با طعمی گرم و شیرین، اغلب به عنوان ادویه در آشپزی چینی و هندی به کار می‌رود. درحالیکه بسیاری ادعا می‌کنند مصرف رازیانه به کاهش وزن کمک می‌کند، باید بگوییم شواهد علمی در این رابطه محدود هستند و بنابراین به عنوان داروی گیاهی برای لاغری سریع شکم و اندام روی رازیانه، به تنهایی، حساب کرد. اما این بدان معنا هم نیست که مصرف آن کاملا هم بی‌فایده است. ادامه‌ی این مطلب را بخوانید تا علاوه بر اطلاع از تاثیر رازیانه بر کاهش وزن، طریقه مصرف رازیانه برای لاغری را بیاموزید.

آیا رازیانه چربی‌ها را آب می‌کند؟

ادعا می‌شود که مصرف رازیانه با کاهش اشتها و به تعویق انداختن گرسنگی به کاهش وزن کمک می‌کند. همچنین برخی گفته‌ها حاکی از آنند که دانه‌ی رازیانه توانایی بدن در جذب مواد مغذی و کاهش ذخیره‌ی چربی در بدن را بهبود می‌بخشد. با این وجود، تا کنون مطالعات علمی کافی برای اثبات این ادعاها انجام نشده است.

اما رازیانه چگونه می‌تواند به روند کاهش وزن کمک کند؟

بذر رازیانه تا به حال در مورد توانیی آن در کاهش وزن، به طور اختصاصی، مورد مطالعه قرار نگرفته‌است. مقاله‌ی مروری که در سال 2014 انجام شد، گزارش می‌دهد که در مطالعات حیوانی رازیانه به عنوان یک ماده‌ی ادرار آور عمل کرده و منجر به کاهش میزان مایعات در بدن گشته است. در نتیجه اگر رازیانه را به صورت چای مصرف می‌کنید و متوجه کاهش وزن می‌شوید، احتمالا به علت از دست دادن مایعات است، نه از بین رفتن چربی‌ها.
یک مطالعه بر روی 9 زن سالم نشان داد افرادی که 250 میلی‌لیتر دمنوش رازیانه را قبل از ناهار می‌نوشند، احساس گرسنگی کمتری دارند و ممکن است غذای کمتری بخورند. اما در مطالعه‌ی دیگری بر روی 47 زن که به مدت 12 هفته روزانه 300 میلی‌گرم عصاره رازیانه مصرف کردند، هیچگونه کاهش اشتهایی مشاهده نشد. در نتیجه برای اثبات این ادعا به مطالعات بیشتری احتیاج است.
اما رازیانه همچنین ممکن است التهاب را در بدن کاهش دهد و آنطور که پیداست، التهاب یکی از اصلی‌ترین علل چاقی در انسان است. آنتی‌اکسیدان‌های قدرتمند موجود در رازیانه می‌توانند به کاهش التهاب در بدن کمک کنند.

مقاله پیشنهادی:  مقدار مصرف عرق کاسنی

رازیانه

اطلاع از قیمت و خرید ← رازیانه بسته‌ی 100 گرمی

خواص رازیانه و استفاده از آن در رژیم غذایی لاغری

اگرچه رازیانه هیچ اثر جادویی در کاهش وزن ندارد، اما یک ادویه‌ی کم کالری و سرشار ازمواد مغذی است که می‌تواند به بخش مهمی از رژیم غذایی کم کالری شما برای لاغری تبدیل شود. یک قاشق غذاخوری تخم رازیانه دارای 20 کالری، 1 گرم پروتئین، 3 گرم کربوهیدرات و 2 گرم فیبر است. رازیانه همچنین یک منبع غنی از آهن است و می‌توان کلسیم، پتاسیم، منیزیم، روی و بسیاری از ویتامین‌های گروه B‌ را برای بدن شما تامین کند. بنابراین می‌توان یک جایگزین مناسب برای تامین مواد مغذی مورد نیازتان در طول رژیم‌های لاغری باشد.

طریقه مصرف رازیانه برای لاغری

علاوه بر اینکه می‌توانید رازیانه را به صورت دمنوش نوش جان کنید، می‌توان از آن به عنوان ادویه برای افزودن طعم با کالری کم به انواع مواد غذایی و سالاد استفاده کرد. رازیانه را پودر کنید و آن را به نان، برنج و انواع سس سالاد اضافه کنید و بدون نگرانی از کالری آن، از خواص بی‌نظیرش بهره‌مند گردید.

دمنوش رازیانه برای لاغری

سخن پایانی

دانه‌ی رازیانه سرشار از مواد مغذی و بسیار کم کالری است. اگرچه این دانه ممکن است مستقیما بر روی کاهش وزن شما اثرگذار نباشد، اما می‌تواند به عنوان یک ماده‌ی ضد التهاب و کم کالری، در رژیم غذایی لاغری شما به تامین مواد مغذی مورد نیاز بدنتان کم کند. برای بهره‌مندی از خواص رازیانه می‌توانید پیاز آن را به صورت سالاد مصرف کنید یا دانه‌ی رازیانه را به عنوان ادویه یا دمنوش مصرف نمایید. شما چه تجربه‌ای از مصرف رازیانه و لاغری دارید؟

مقاله پیشنهادی:  عرق کاسنی برای چی خوبه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.