خواص

طرز تهیه صابون زیتون

طرز تهیه صابون زیتون

روغن زیتون احتمالا یکی از اولین روغن‌های غیرحیوانی بود که در ساخت صابون مورد استفاده قرار گرفت. صابون روغن زیتون یا صابون «کاستیل» که در اوایل سال 1567 از قلعه‌های کاستیل برآمد. بسیاری از طرفداران شیوه‌ی سنتی صابون سازی می‌گویند برای بدست آوردن یک صابون زیتون اصل، باید از 100 درصد روغن زیتون استفاده کرد. از نظر فنی، این درست است. اما با وجود اینکه می‌توان چنین صابونی درست کرد، ممکن است بسیاری از چربی که ایجاد می‌کنند خوششان نیاید. آنچه در ادامه می‌خوانید، طرز تهیه صابون زیتون در خانه است که چربی مناسبی ایجاد می‌کند و تمام خواص روغن زیتون را نیز برای پوست تامین می‌نماید.

طرز تهیه صابون زیتون

مواد لازم

  • قلیاب؛ 58 گرم هیدروکسید سدیم و 104 گرم آب
  • یک قاشق غذاخوری نمک تصفیه شده (اختیاری)
  • 454 گرم روغن زیتون اکسترا ورجین
  • اسانس معطر مثل روغن اسطوخدوس 14 گرم (اختیاری)

طرز تهیه

  1. درست کردن قلیاب

استفاده‌ی کمتر از آب در صابون چند مزیت ایجاد می‌کند؛ از جمله اینکه رسوب سودای کمتری ایجاد می‌شود و روند آماده شدن صابون را تسریع می‌کند چرا که در این حالت آب کمتری باید از صابون بخار شود. هرچند استفاده از یک محلول قلیای غلیظ‌تر، صابون قوی‌تری هم تولید خواهد کرد. این صابون اگر روی پوست شما قرار بگیرد ممکن است احساس سوزش ایجاد کند و استنشاق بوی آن ناخوشایند خواهد بود. به همین دلیل بسیار مهم است که مقدار قلیاب به درستی تهیه شود و فرآیند تهیه صابون زیتون در فضایی با تهویه‌ی مناسب صورت بگیرد.

بعد از پوشیدن یک عینک ایمنی و دستکش، هیدروکسید سدیم را درون آب بریزید و آن را هم بزنید. صورت خود را از بخار تولید شده دور بگیرید و آمادگی این را داشته باشید که آب به سرعت گرم شود. ترکیب را هم بزنید تا هیدروکسید سدیم کاملا در آب حل شود. سپس ظرف را در کناری بگذارید تا کم کم خنک گردد. این ترکیب باید تا دمای 38 درجه سانتی‌گراد سرد شود.

  1. گرم کردن روغن زیتون

روغن زیتون را درون یک تابه‌ی استیل بریزید و آن را روی حرارت کم گرم کنید تا اینکه به دمای 38 درجه سانتی‌گراد برسد. زمانیکه اختلاف دمای قلیبا و روغن زیتون کمتر از 10 درجه بود، زمان ترکیب این دو فرا رسیده‌است. تابه را از روی حرارت بردارید و به مرحله‌ی بعد بروید. شما همچنین می‌توانید در این مدت روغن معطر مورد نظر خود را نیز گرم کنید و در مرحله‌ی بعد ترکیب کنید.

  1. هم زدن

قلیاب را از درون یک صافی ریز عبور دهید و داخل روغن زیتون بریزید. آن را به کمک یک قاشق مقاوم در برابر حرارت هم بزنید و سپس درون یک مخلوط‌کن بریزید تا یک ماده‌ی غلیظ مثل کاستارد یا پودینگ پایدار شود. هنگامی این خمیر مناسب است که اگر آن را روی خمیر صابون بریزید ردی به جای بگذارد یا هم خوردن آن اثری بر جای بگذارد. همچنین باید بتوانید با استفاده از قاشق آن را درون قالب بریزید.

مقاله پیشنهادی:  روش کاشت بذر ریحان + مراقبت ها

 

خمیر صابون زیتون

  1. قالب گیری

زمانی که خمیر صابون زیتون شما به اندازه‌ی کافی هم خورد و سفت شد، آن را داخل قالب‌های سیلیکونی بریزید. سپس آن را بدون سرپوش در دمای اتاق نگه‌دارید یا در طول شب در یخچال بگذارید. به مدت 48 ساعت اجازه دهید صابون در قالب بماند. صابون زیتون برای سفت شدن به زمان بیشتری نیاز دارد.

  1. بیرون آوردن از قالب

هنگامی که صابون به اندازه‌ی کافی سفت شد، آن را از قالب خارج کنید. صابون‌ها پس از آماده سازی به زمانی بین 4 تا 6 هفته برای عمل امدن نیاز دارند. در اینجا، چون ما از آب کمتری در ساخت ترکیب قلیاب استفاده کرده‌ایم، این زمان به 4 هفته کاهش پیدا کرده است.

صابون زبتون

خرید صابون زیتون سنتی بسته‌ی 1 عددی

سخن پایانی

در این طرز تهیه صابون زیتون که خواندید، نتیجه‌ حدود 5 درصد چربی خواهد داشت. با کاهش میزان چربی صابون، سختی نهایی آن افزایش می‌یابد. همچنین با استفاده‌ از آب کمتر روند ساخت صابون را سریع‌تر کردیم. قلیابی که در این مطلب به کار رفت دارای 30 درصد غلظت بود درحالیکه عموما از محلول قلیاب 28 درصد استفاده می‌شود. نظر شما در رابطه با ساخت صابون زیتون در خانه چیست؟ آیا می‌توانید نکات بیشتری برای نتیجه‌گیری بهتر، به این دستور‌العمل اضافه کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.