معرفی برند

تشخیص روغن زیتون اصل و تقلبی

تشخیص روغن زیتون اصل و تقلبی

چگونه می‌توان روغن زیتون اصل را تشخیص داد؟ بیش از 69 درصد روغن‌های زیتون موجود در بازار، در حقیقت فوق بکر یا «extra-virgin» یا اصلا روغن زیتون نیستند. بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده روغن سویا یا روغن آفتابگردان را به عنوان گزینه‌هایی ارزان‌تر، جایگزین روغن زیتون می‌کنند. در نتیجه تشخیص روغن زیتون اصل و تقلبی بسیار اهمیت دارد. بله، قطعا خرید از تولیدکنندگان محلی یا خرید از مبدا تولید، یک راه‌حل قطعی برای این مشکل است اما ایا همه‌ی ما می‌توانیم این کار را انجام دهیم؟ خیر. پس به خواندن این مطلب ادامه دهید تا نحوه‌ی تشخیص روغن زیتون اصل را دریابید.

چگونه روغن زیتون اصل را از تقلبی تشخیص دهیم؟

برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

1. مقداری از روغن را داخل یک لیوان کوچک و ترجیحا گرد که به خوبی در دست قرار بگیرد، بریزید.

2. لیوان را در دست بگیرید (به طوریکه دست شما اطراف لیوان را بپوشاند) و روی آن را با دست دیگر بپوشانید. این کار به این منظور است که رایحه‌ی روغن درون لیوان حبس شود.

روغن زیتون فوق بکر

3. سپس لیوان را به آرامی و با حرکاتی دایره‌ای در دست حرکت دهید تا به تدریج دمای روغن با گرمای دست بالا رود.

4. حال دست خود را از روی لیوان برداشته و آن را نزدیک بینی برده و رایحه‌ی برآمده را عمیقا استشمام کنید. اگر بوی تازه‌ای مانند علف، میوه یا سبزیجات شنیدید، به احتمال زیاد روغن شما فوق بکر است. اگر بخواهیم این بو را تشبیه کنیم می‌توانیم به بوی چمن، گوجه فرنگی کال یا اسفناج اشاره کنیم. در صورتی که عطر روغن تازه نیست، به احتمال زیاد روغن زیتونی که در دست دارید اصل نیست. بوی ترش یا بویی که حاکی از ماندگی باشد، می‌تواند نشانه‌ی آن باشد که روغن شما غیر اصل است.

مقاله پیشنهادی:  بهترین مارک پماد آنتی هموروئيد

روغن زیتون خوراکی

مشاهده‌ی قیمت و خرید روغن زیتون خوراکی نیم لیتری نیکوان

5. قدم بعدی، چشیدن روغن است. لیوان را کمی در دست بچرخوانید و سپس مقداری از روغن زیتون را به دهان بریزید، اما آن را نبلعید. دندان‌ها را به هم گره کنید و با لب‌های باز، به کمک فشار هوا روغن را به داخل دهان بکشید. یک روغن زیتون اکسترا ویرجین و اصل هنگامی که داخل دهان گردانده می‌شود، یادآور طعم سبزیجات است و هنگامی که بلعیده می‌شود موجب ایجاد حس تلخی یا تندی در انتهای حلق و سرفه‌ می‌گردد. در حقیقت، این سرفه بسیار اهمیت دارد و می‌تواند یکی از نشانه‌های تشخیص روغن زیتون اصلی و تقلبی باشد.

جمع بندی

ساده‌ترین راه تشخیص روغن زیتون اصل و تقلبی، آن است که مقداری از روغن را در دهان بریزید و ببلعید. اگر سرفه نکردید یا دست کم در انتهای حلق دچار احساس سوزش نشدید، آن روغن زیتون شما احتمالا اصل نیست یا دارای کیفیت پایینی است و از زیتون کهنه تولید شده که عملا خواص سلامتی خود را از دست داده‌است. یک روغن کهنه، اکسید شده است و نه تنها خواص آنتی اکسیدانی ندارد، بلکه درست برخلاف یک آنتی اکسیدان عمل می‌کند و برای سلامتی مضر است. شما از چه روشی برای تشخیص روغن زیتون اصل و تقلبی استفاده می‌کنید؟

1 دیدگاه در “تشخیص روغن زیتون اصل و تقلبی

  1. داریوش گفت:

    خیلی جالب و آموزنده بود. همیشه به این موضوع فکر می کردم ولی پاسخ مشخصی برایش پیدا نکرده بودم. ممنونم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.