خواص

اسفرزه برای چی خوبه؟

اسفرزه (پسیلیوم)

اسفرزه، به انگلیسی «Psyllium»، دانه‌ی گیاه بارهنگ و نوعی فیبر است که معمولا به عنوان یک ملین ملایم مورد استفاده قرار می‌گیرد. اسفرزه به عنوان یک فیبر محلول، قادر است از دستگاه گوارش انسان بدون جذب یا شکسته شدن عبور کند. این دانه در عوض، آب را جذب می‌کند و به یک ترکیب چسبناک تبدیل می‌شود که می‌تواند به درمان یبوست، اسهال، قند خون، فشار خون،‌ کلسترول و همچنین چاقی کمک کند. این مقاله همه‌ی آنچه در رابطه با خواص اسفرزه نیاز دارید را به شما خواهد گفت.

اسفرزه چیست؟

اسفرزه یا پسیلیوم، یک فیبر محلول است که از دانه‌های «Plantago ovata»، گیاهی که عمدتا در هندوستان رشد می‌کند، بدست می‌آید. این ماده به عنوان یک مکمل غذایی و معمولا به شکل پوسته، پودر یا کپسول مصرف می‌شود. پوست اسفررزه، ماده‌ی اصلی و فعال در «Metamucil» است؛ نام تجارتی فرآورده‌ای از لعاب «هیدروفیلیک» تخم گیاه اسفرزه که برای بر طرف کردن یبوست بکار میرود).

به دلیل حلالیت عالی اسفرزه در آب، این دانه می‌تواند آب را به خود جذب کرده و به یک ماده چسبناک تبدیل شود که در برابر هضم در روده کوچک مقاوت می‌کند. این مقاومت موجب می شود تا به تنظیم کلسترول بالا، تری گلیسیرید و قند خون کمک کند. همچنین می‌تواند در مدیریت وزن موثر بوده و اسهال و یبوست را تسکین دهد. علاوه بر این، برخلاف بسیاری از منابع غنی از فیبر دیگر، اسفرزه به خوبی در بدن تحمل می‌شود.

پوست اسفرزه

خواص اسفرزه

  1. اسفرزه برای یبوست

پسیلیوم به عنوان یک ملین و شکل دهنده‌ی مدفوع استفاده می‌شود. این دانه با افزایش حجم مدفوع به درمان یبوست کمک می کند. در ابتدا، اسفرزه در معده با اتصال به مواد غذایی کمی هضم شده، به روده کوچک منتقل می‌شود. سپس با جذب آب، موجب افزایش اندازه و رطوبت مدفوع می‌گردد. نتیجه‌ی نهایی مدفوعی بزرگتر و شکل گرفته‌است که آسان‌تر از مجاری عبور می‌کند و دفع می‌شود.

یک مطالعه نشان داد که اسفرزه، نسبت به سبوس گندم تاثیر بیشتری بر رطوبت، وزن کلی و بافت مدفوع دارد. یک مطالعه‌ی دیگر حاکی از آن است که مصرف 5.1 گرم اسفرزه، دوبار در روز به مدت دو هفته، محتوای آب و وزن مدفوع و همچنین تعداد کل بیرون روی را در افراد مبتلا به یبوست مزمن افزایش داده است. به همین دلایل مصرف مکمل‌‌های اسفرزه برای درمان یبوست مفید خواهد بود.

  1. اسفرزه و درمان اسهال

علاوه بر یبوست، نشان داده شده است که اسفرزه می‌تواند موجب تسکین اسهال هم بشود. این عمل نیز با خاصیت جذب کنندگی آب و افزایش حجم مدفوع انجام می‌گیرد که عبور آن را از روده بزرگ کمی کندتر می‌گرداند. یک مطالعه نشان داد که پوست اسفرزه به طور قابل توجهی در 30 بیمار مبتلا به سرطان تحت پرتو درمانی، اسهال را کاهش داده ‌است. یک مطالعه‌ی دیگر به درمان اسهال ناشی از لاکتوز در 8 بیمار که سه بار در روز، 3.5 گرم از این پودر را مصرف کرده‌اند اشاره می‌کند.

مقاله پیشنهادی:  آیا اسطوخودوس آرامش بخش است؟

در نتیجه، اسفرزه هم می‌تواند از یبوست جلوگیری کند و هم اسهال را کاهش دهد و در صورت بروز مشکل، حرکات روده را به طور موثری متعادل می‌گرداند.

  1. کاهش سطح قند خون

نشان داده شده است که مکمل فیبر کنترل کننده پاسخ گلیسمی به یک وعده غذایی و همچنین کاهنده‌ی انسولین و قند خون پس از مصرف غذا است. این خصوصا در رابطه با فیبرهای محلول در آب صدف می‌کند. در حقیقت، اسفرزه بهتر از سایر فیبرها از جمله سبوس عمل می‌کند. این امر بدان دلیل است که الیاف تشکیل دهنده آن که در روده یک ژله مانند را تشکیل می‌دهند، هضم غذا را کند کرده و در نتیجه به تنظیم قند خون کمک می‌کنند.

در یک مطالعه بر روی 56 مرد مبتلا به دیابت، به آن‌ها دو وعده در روز و به مدت هشت هفته، 5.1 گرم اسفرزه داده شد. این عمل موجب کاهش 11 درصدی قند خون روزانه‌ی این افراد شد. بنابراین، از آن‌جا که پسیلیوم قادر به کند کردن هضم غذا است، توصیه می‌شود آن را با غذا مصرف کنید و نه به تنهایی، تا تاثیر بهتری بر کنترل قند خون داشته باشد. به نظر می‌رسد مصرف روزانه‌ی 10.2 گرم از این دانه می‌تواند قند خون را پایین بیاورد.

اسفرزه

مشاهده قیمت و خرید اسفرزه ← اسفرزه بسته‌ی 100 گرمی

  1. اسفرزه برای لاغری

فیبرهایی مانند اسفرزه که ترکیبات چسبناکی را در دستگاه گوارش شکل می‌دهند می‌توانند به کنترل اشتها و کاهش وزن کمک کنند. در یک مطالعه،‌ 12 شرکت‌کننده‌ی سالم بلافاصله قبل از غذا، 10.8 گرم اسفرزه مصرف کردند. آن‌ها از ساعت سوم بعد از خوردن غذا، به طور چشمگیری تاخیر در تخلیه‌ی معده و تا 6 ساعت احساس سیری طولانی را تجربه کردند.

با اینحال، به نظر می‌رسد مطالعات مربوط به اثرات مصرف اسفرزه برای لاغری، نتایج متفاوتی در بر دارند. یک مطالعه نشان می‌دهد که 16 هفته رژیم غذایی با کالری کنترل شده به همراه 3 گرم اسفرزه، دو یا سه بار در روز، منجر به کاهش متوسط 4.5 کیلوگرم شد. این درحالی است که سایر مطالعات تأثیر معنی داری بر وزن بدن گزارش نداده‌اند.

  1. کاهش کلسترول خون

اسفرزه می‌تواند سطح کلسترول کل بدن را با افزایش دفع اسیدهای صفراوی از بدن، کاهش دهد. نشان داده شده است که کلسترول بد (LDL) در اثر مصرف پسیلیوم کاهش و کلسترول خوب (HDL) به میزان قابل توجهی، افزایش می‌یابد. به عنوان مثال، مصرف 5.1 گرم از آن، دوبار در روز به مدت 8 هفته منجر به کاهش کلسترول بد و افزایش سطح کلسترول خوب، در 49 بیمار مبتلا به دیابت نوع 2 شد.

  1. کمک به سلامت قلب

مصرف منظم پوست اسفرزه یا اشکال دیگر آن،  به کاهش فشار خون، کاهش سطح تری‌گلیسیرید و کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی مرتبط است.

  1. برخورداری از اثرات پری‌بیوتیک

اسفرزه یک فیبر پری‌بیوتیک محسوب می‌شود. این دانه می‌تواند باعث تولید اسیدهای چرب کوتاه زنجیر و کاهش ناراحتی‌ دستگاه گوارش بیماران مبتلا به «کولیت اولسراتیو» و «بیماری کرون» شود. پری‌بیوتیک‌ها ترکیبات غیر قابل هضمی هستند که باکتری‌های روده را تغذیه کرده و به رشد آن‌ها کمک می‌کنند.

مقاله پیشنهادی:  صفر تا صد تاثیر زغال فعال بر روی پوست

نحوه و میزان مصرف اسفرزه

اسفرزه را می‌توان در دوزهای 5 تا 10 گرمی، همراه با وعده‌های غذایی، حداقل یکبار مصرف نمود. با اینحال، ذکر این نکته حائز اهمیت است که همواره مصرف بیشتر فیبر بهتر نیست. خواص اسفرزه در مطالعات در پی مصرف 3 تا 20.4 گرم از این دانه بوده است و مصرف بیشتر آن می‌تواند موجب بروز مشکلات گوارشی گردد.

مکمل اسفرزه

توجه داشته باشید که اسفرزه را باید با آب مصرف نمود و پس از آن نیز لازم است در طول روز به طور مرتب آب بنوشید. به عنوان مکمل ملین، 5 گرم اسفرزه را با یک لیوان آب، سه بار در روز مصرف کنید. این میزان می‌تواند به مرور افزایش یابد اما برای شروع مناسب است.

جمع بندی

اسفرزه معمولا به عنوان ملین استفاده می‌شود. با اینحال، همچنین می‌تواند اسهال را تسکین داده و به کاهش تری گلیسیرید، کلسترول، قند خون و فشار خون کمک کند. این مکمل فیبر می‌تواند در رژیم غذایی شما گنجانده شود و به طور مرتب به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم مورد استفاده قرار گیرد. در صورتی که تجربه‌ی مصرف اسفرزه را دارید، یا به عنوان متخصص از خواص این دانه‌های بی‌نظیر مطلعید، نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.